Strona główna > Aktualności > Obsługa kadrowa i płacowa

Środa,

Wypadki przy pracy, a dokumentacja powypadkowa

Wypadek przy pracy to sytuacja wpisana w ryzyko zawodowe w wielu zakładach, ale może przydarzyć się wszędzie. Jak wygląda kwestia dokumentacji powypadkowej po zdarzeniu i kto powinien dopilnować formalności?

Gdy dojdzie do wypadku w pracy

Jeśli w zakładzie pracy doszło do wypadku, w wyniku którego pracownik doznał urazu lub zmarł, to pracodawca ma obowiązek ustalenia okoliczności tego zdarzenia oraz dokonania jego kwalifikacji. W przypadku, gdy pracownik jest w stanie, sam przekazuje informację o zaistniałej sytuacji, jeśli nie, robi to osoba, która zauważyła wypadek. Pracodawca ma za zadanie zapewnić pierwszą pomoc poszkodowanym i ograniczyć zagrożenie, czyli wyłączyć maszyny, odcięcie zasilania itp. Kolejne kroki to postępowanie powypadkowe i wypełnienie odpowiednich dokumentów.

Dokumentacja powypadkowa – Łódź

Procedura powypadkowa i przygotowywanie dokumentacja powypadkowa w Łodzi jak i w innych miastach wygląda tak samo. Postępowanie powypadkowe wszczyna pracodawca i wraz z powołanym przez siebie zespołem powypadkowym ustala okoliczności i przyczyny wypadku. Następnie, w ciągu 14 dni od daty zdarzenia, zespół musi złożyć protokół powypadkowy, a wraz z nim protokoły z przesłuchania poszkodowanego, świadków i wszystkie materiały, opinie oraz zdjęcia z miejsca wypadku. Jeden egzemplarz trafia do poszkodowanego pracownika, a gdy ten w wyniku wypadku poniósł śmierć, otrzymuje go jego rodzina. Mają oni prawo do zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do treści raportu. Protokół trafia do inspektoratu pracy Państwowej Inspekcji Pracy, a pracodawca ma obowiązek umieścić informację o zdarzeniu w rejestrze wypadków.

KMG


KMG - bhp kadry płace zus
ul. Krasińskiego 12
92-111 ŁódźFacebook