Strona główna > Aktualności > Urlopy pracownicze – podział urlopów, rodzaje urlopów, wymiar urlopów

Wtorek,

Urlopy pracownicze – podział urlopów, rodzaje urlopów, wymiar urlopów

Każdy pracodawca ma obowiązek udzielenia osobie zatrudnionej urlopu na zasadach określonych w kodeksie pracy. Urlopy te mogą mieć różne formy i wymiary. Najpowszechniejszy jest oczywiście urlop wypoczynkowy, służący regeneracji sił i odpoczynkowi od wykonywania zawodowych obowiązków, ale wyróżniamy także inne rodzaje urlopów, np.: urlop na żądanie, urlop okolicznościowy, urlop bezpłatny, opieka na dziecko czy urlop szkoleniowy. Każdy z nich jest regulowany odpowiednimi przepisami.

Wymiar urlopu – co trzeba o nim wiedzieć?

W przypadku urlopu wypoczynkowego każdemu pracownikowi co roku przysługuje minimum 20 dni wolnych od pracy. Na dodatkowe dni odpoczynku mogą liczyć osoby, które mają niezbędny staż do urlopu, czyli przepracowały więcej niż 10 lat na umowie o pracę. Do tego czasu wliczają się także lata nauki – za wyższe wykształcenie (wystarczy licencjat) automatycznie do wymiaru urlopu naliczane jest 8 lat pracy.

Co istotne, za urlop wypoczynkowy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Podział czasu odpoczynku może mieć różne proporcje, ale przynajmniej jedna jego część powinna nieprzerwanie trwać 14 dni kalendarzowych.


Sprawdź naszą ofertę

Kadry i płace Łódź


Czym różni się urlop okolicznościowy od urlopu wypoczynkowego?

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w związku z określonymi wydarzeniami z życia. Osoba zatrudniona otrzyma jeden dzień wolnego na taką okoliczność jak: ślub dziecka lub śmierć siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka czy innej osoby, będącej na utrzymaniu pracownika. Dwa dni przysługują w przypadku ślubu danego pracownika, narodzin dziecka bądź śmierci małżonka, dziecka, matki, ojca, macochy lub ojczyma.

Urlop okolicznościowy jest czasami mylony z urlopem na żądanie. W tym drugim przypadku pracownik może zgłosić chęć wzięcia urlopu nawet w tym samym dniu, w którym chce go otrzymać, a pracodawca nie może odmówić udzielenia wolnego. Urlop na żądanie jest odliczany od urlopu wypoczynkowego – trwa maksymalnie 4 dni.

KMG


KMG - bhp kadry płace zus
ul. Krasińskiego 12
92-111 ŁódźFacebook