Strona główna > Aktualności > Ryzyko zawodowe

Wtorek,

Ryzyko zawodowe

Wszyscy pracodawcy muszą zadać sobie pytanie, jak ocenić ryzyko zawodowe, ponieważ kwestie ryzyka zawodowego, w tym przede wszystkim zarządzanie nim, są integralnym elementem ich obowiązków przewidzianych przez prawo. Zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do tragedii, a także do odpowiedzialności cywilno-prawnej pracodawcy. Jak sobie z tym poradzić?

Co to jest ryzyko zawodowe?

Trudno jest w ujęciu praktycznym zdefiniować to, czym jest ryzyko zawodowe. Nasze potoczne rozumienie tej kategorii Est w miarę oczywiste, ale jak można w ciemno zakładać, ma się ono nijak do kwestii prawnych na tym polu. Dlatego zadania z tego zakresu powinny przejąć wyspecjalizowane jednostki lub po prostu fachowcy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Decydując się na współpracę z ekspertami z tego zakresu będziemy mieli pewność, że wszystkie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy stworzone w naszej firmie, jak również formalne warunki ich wdrażania, będą w pełni prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Nadzór nad warunkami pracy

Naszym obowiązkiem jest zorganizować pracę w sposób bezpieczny i higieniczny. Na co dzień często problemem jest dbanie o zasady, których możemy po prostu nie znać, ponieważ bywają bardzo szczegółowe oraz różnorodne. Dlatego warto jest co jakiś czas przeprowadzić w swojej firmie odpowiedni audyt bezpieczeństwa i higieny pracy, dzięki czemu można efektywnie usuwać zagrożenia dla pracowników. Nawet jeśli są one jedynie czysto teoretyczne, ich wykrycie przez PIP może wiązać się z nałożeniem na nas kar.

KMG


KMG - bhp kadry płace zus
ul. Krasińskiego 12
92-111 ŁódźFacebook