Strona główna > Aktualności > Nowy dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Piątek,

Nowy dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce wpłynęło na zmiany w prawie, jeśli chodzi zasiłki opiekuńcze. Wydłużony zasiłek dla dzieci ma na celu pomóc tym wszystkim rodzicom, którzy z powodu epidemii zostali pozbawieni dochodów, a zamknięcie przedszkoli i szkół wymaga od nich podjęcia nadzwyczajnych środków w zakresie opieki.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowo opieka na dzieci wynika wprost z zastosowania specustawy. Zawarto w niej zapis, że rodzicom tych dzieci, które nie skończyły ósmego roku życia, przysługuje dodatkowy zasiłek.

Dodatkowe środki przysługują tym rodzicom i prawnym opiekunom, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym i opiekują się dzieckiem w wieku do 8 lat. Zasiłek dotyczy pracowników, osób prowadzących działalność gospodarczą, a także tych osób, które wykonywały pracę na zlecenie lub prowadzą działalność pozarolniczą.

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek na dziecko?

Uzyskanie odpowiedniego świadczenia jest niezwykle proste. Droga urzędowa została maksymalnie skrócona, aby umożliwić jak największej liczbie osób otrzymanie świadczenia. Wniosek należy złożyć do osoby, która odprowadza za nas składki. W przypadku pracowników jest to pracodawca lub zleceniodawca. Przedsiębiorcy kierują wniosek bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowy zasiłek przysługuje od 27 kwietnia do 03 maja 2020 roku. Wysokość zasiłku jest uzależniona od oświadczenia, w którym musimy wpisać liczbę dni wolnych od pracy. Sam okres wypłaty zasiłku nie wlicza się do ogólnego limitu, który wynosi 60 dni. Z zasiłku można korzystać jedynie do dnia, który poprzedza dzień ósmych urodzin dziecka.

Oferta BHP

KMG


KMG - bhp kadry płace zus
ul. Krasińskiego 12
92-111 ŁódźFacebook