Strona główna > Aktualności > Audyt akt osobowych

Czwartek,

Audyt akt osobowych

Akta osobowe zwłaszcza w firmie zatrudniającej większą grupę pracowników to jeden z tych nieprzyjemnych obowiązków, które nie są w stanie wygenerować żadnych korzyści biznesowych, a za to wiążą się z ryzykiem popełnienia błędów, które stworzą problemy natury praktycznej, jak również mogą skutkować odpowiedzialnością karną. Dlatego warto jest upewnić się, że sposób prowadzenia akt osobowych w organizacji jest prawidłowy oraz nie pojawił się w nim żaden błąd. W tym celu przeprowadza się audyt akt osobowych.

Założenia audytu

Audyt akt osobowych wykonywany przez podmiot zewnętrzny jest zawsze realizowany w oparciu o przepisy prawa pracy. W pierwszym kroku sprawdzane jest, czy podział akt osobowych został wprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przepisy te podlegają częstym zmianom, przez co metoda podziału wykorzystywana w firmie może się czasem zdezaktualizować. Przeoczenie zmiany przepisów jest niestety częstą przyczyną nakładania grzywien przez inspekcję pracy.

Bardzo ważnym elementem mechanizmu gromadzenia akt osobowych jest ich chronologiczny charakter. Pominięcie tego czynnika może doprowadzić do powstania poważnego chaosu i rozregulowania całego systemu biurokratycznego.

Sprawdzanie zgodności gromadzonych akt

Najszerszą kategorią audytu akt osobowych jest zawsze sprawdzanie zgodności gromadzonych akt z przepisami prawa pracy. Sprawdzane są tutaj takie kwestie, jak wykorzystywanie odpowiednich wzorów dokumentów oraz kompletność wszystkich wymaganych dokumentów. Wynikiem audytu jest wskazanie braków i błędów, które następnie można łatwo uzupełnić.

Sprawdź naszą pełną ofertę

KMG


KMG - bhp kadry płace zus
ul. Krasińskiego 12
92-111 ŁódźFacebook